TurkMedikal.net { ana sayfa }
TurkMedikal. N E T | ANA SAYFA Üyelik Online Alış-Veriş | Dükkan Kitaplar Hastalıklar Hakkında Bilgi | Hastalıklar İlk Yardım Medikal Rehber | Medikal Linkler Reklam
  23 Mayıs 2024, Perşembe Bu Sayfayı Arkadaşınıza Göndermek İstermisiniz ?
:: Kaplıcalar

GAZLIGÖL KAPLICALARI
Afyon iline bağlı Hamam köyündedir. Bu kaplıcalarda halen dört hamam faaliyettedir.Bunlarının en eskisi olan Eskihamam’ın suyu 47 derece sıcaklıkta ve yüksek radyoaktivitelidir. İçme olarak ağrılı midelere, karaciğer, safrakesesi, mesane yolları rahatsızlıklarına iyi gelir. Böbrek taşlarının düşürülmesinde, kalbin çalışması ve damar sertliğinin giderilmesinde faydalıdır. Ayrıca tansiyon düşürücü özelliği vardır. Yenihamam ve Afyon Belediyesi’nin yaptırdığı iki hamam aynı nitelikteki yeni kaynaklardan oluşur. 225 yatak kapasiteli Gazlıgöl Kaplıcası, serbest asit karbonik ihtiva eder. Bu özelliği ile kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde ideal bir sudur. Ayrıca nevralji, böbrek ve safrakesesi taşının düşürülmesi, bağırsak spazmları ve romatizmal hastalıkların tedavisinde etkilidir.

TUZLA İÇMELERİ(İSTANBUL)
Birçok turistin ziyaret ettiği bu kaplıca, İstanbul’un Kadıköy ilçesine 32 km. uzaklıkta olan Tuzla semtindedir. Çok eski dönemlerden günümüze kadar gelen bu içmeler, oteli ve konaklama tesisleri ile yaz-kış hizmet vermektedir. İçmelerde iki kaynak bulunmaktadır. Büyük içme olarak adlandırılan şifa kaynağı, safra yolları hastalıklarında, böbrek taşlarında ve kumlarında, bağırsak tenyaları hastalıklarında da etkili olmaktadır. Su sıcaklığı 22 derecedir. Küçük içme olarak adlandırılan şifa kaynağı, büyük içme ile aynı özellikleri taşımaktadır. İçimi daha hoştur. Su sıcaklığı 18 derecedir. Her ikisi de baş ağrılarında ve uykusuzlukta da fayda sağlamaktadır. Aç karna içildiğinde de daha fazla etkili olduğu bilinmektedir.

BURSA KAPLICALARI
Bademlibahçe Suları:Bursanın çekirge semtinde yeni,kükürtlü,Kaynarca, Kara Mustafa Paya Kaplıcaları olmak üzere dört termel kaynak bulunmaktadır.5 yıldızlıdan tek yıldızlıya kadar termal otel vardır.Büyük otellerde her çeşit sağlık hizmeti verilmektedir. Tesislerden bazıları Almira,Çelik Palace Yıldız Termal

ÇAN KAPLICALARI
Çanakakle ili Çan ilçesi yakınlarındadır.Yeşillik bir alan üzerine kurulu kaplıca tesisleri, otel banyo ve havuzları ile de ilgi çekmektedir. 46,5 derece sıcaklığa sahip suyu, karaciğer, safra yolları, bağırsak bozukluğu ve böbrek taşlarının düşürülmesinde etkilidir.ARMUTLU KAPLICALARI
Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı olan Armutlu bucağındadır. Kadın ve erkekler için özel ayrı ayrı tasarlanmış kubbeli bir hamamı mevcuttur. Ayrıca dinlenme tesisi olarak da ziyaret edilen bu kaplıca, ülkemizin en zengin içerikli suyuna sahip olduğu gibi radyoaktivitesi oldukça yüksektir. Romatizma, sindirim yolları hastalıkları, kadın hastalıkları, kalp ve damar hastalıklarında etkili olduğu bilinmektedir. Bünyesinde bulundurduğu oteller de dört mevsim açıktır.Gemlik'ten Armutlu'ya gidiliyor,kaplıca Armutlu'ya 2km uzaklıkta Tek yıldızlı Erdilli Tesisleri Kaplıca Mevkii Tel:(224) 532 41 25 Fax:(224)663 41 33

BALIKESİR GÖNEN KAPLICALARI
Balıkesir'in Gönen ilçesinde yer alan Gönen Kaplıcaları ilçenin önemli bir turistik özelliğidir.İlçenin birçok yerinde ısınma ve sıcak su ihtiyacı kaplıcalardan gelen sularla karşılanmaktadır.Birçok hastalığa şifa olan bu kaplıcalara İstanbul'dan Bandırmaya feribotla yaklaşık 1saat 45 dakikada ulaşılmaktadır.Bandırma'dan Gönen'e ise yarım saatte ulaşmak mümkündür.

GÜRE KAPLICALARI
Güzellik tanrıçası Afrodit’in, Eskiden “Afrodit Hamamı” olarak bilinen bu kaplıcada yıkanarak bu güzelliğine kavuştuğu söylenir. Balıkesir’in Edremit ilçesine 12 Km. uzaklıktadır. Bu kaplıcalar, doğal açıdan oldukça güzel bir alana kurulduğu için aynı zamanda turistik nitelik taşır. Güre kaplıcasının 65 derece olan suları, kadın hastalıkları romatizmalar, cilt, sedef, böbrek taşı ve kumları ile karaciğer hastalıklarına iyi gelir.

BERGAMA GÜZELLİK KAPLICASI
Eskülap diye de adlandırılan kaplıca, İzmir’in Bergama ilçesine 5 km. uzaklıkta olan Bergama-İzmir yolu üzerindedir.Suyun en büyük özelliği, ciltte bulunan sivilce, yara ve bunun gibi cildi kötü gösteren şeyleri bir müddet sonra giderebilmesidir. Ayrıca şehir hayatından kaçan insanlar ve yaşlı insanlar için de özellikle tavsiye edilmektedir. Banyosunda, romatizma ve kadın hastalıkları, içiminde ise, karaciğer ve mide hastalıkları için üstün şifa sağlamaktadır.

KOLAN KAPLICASI (ELAZIĞ)
Etrafı küçük ağaçlarla çevrili olan Kolan kaplıcası, Elazığ’ın Karakoçan ilçesine 27 km. uzaklıktadır. Suyunda bol miktarda sodyum ve kalsiyum bikarbonat bulunmaktadır. Bu nedenle talebi yüksek kaplıcalarımız arasında yer almaktadır. İçimi, çok hoş ve sindirimi kolaydır. Özellikle de aç karına içildiğinde büyük şifa sağlamaktadır. Su sıcaklığı 42 derecedir. Bu da banyosunun oldukça keyifli geçmesini sağlamaktadır. Etkili olduğu hastalıklar, romatizma ve kadın hastalıklarıdır. Damar genişletici bir özelliğe sahip olan bu su, bu yönüyle sigara içenlere tavsiye edilmektedir.

KIZILCAHAMAM KAPLICALARI
Ankara ili Kızılcahamam ilçesi merkezindedir. Büyük kaplıca ve Küçük Kaplıca adları ile anılan iki kaplıcadan oluşmaktadır. Kaplıca sularından, banyo yolu ile faydalanılabilir. Kaplıcada bir Türk hamamı, ve çeşitli havuzlar vardır. 50-51 derece sıcaklıktaki su, sodyum bikarbonatlı ve hafif klorlu sulardandır. Kaplıca tesisleri, Kızılcahamam Belediyesi tarafindan işletilmektedir. Kaplıca suları, bilhassa romatizma, egzama, kırık-çıkık, kadın hastalıkları, dolaşım yolları ve çocuk hastalıklarına iyi gelmektedir.

EYNAL KAPLICALARI
Kütahya iline bağlı Simav ilçesi yakınlarında kurulmuş tesislerdir. İşletilmesi o kadar eskilere dayanır ki antik çağlardan beri denilebilir. Kaplıcaları, yerli ve yabancı çok sayıda insan her yıl ziyaret etmektedir. Simav Belediyesinin yönetiminde işletilen bu kaplıcalarda, oteller, moteller, dinlenme ve tedavi merkezi, hamam ve havuzlar ve alışveriş merkezi bulunmaktadır. Doğal güzelliğe sahip olmasından dolayı, sadece dinlenme yeri olarak da hizmet edebilmektedir. Sıcaklığı 162 dereceyi bulan sular, her çeşit romatizma, cilt-deri hastalıkları, kırık-çıkık, kadın hastalıkları, ruhi çöküntü durumları ve böbrek taşlarının düşürülmesi gibi durumlarda üstün şifa sağlamaktadır

BALIKLI (YILANLI) KAPLICASI
Sivas ili, Kangal ilçesine bağlı Kavaklı köyündedir. “Yılanlı Çermik” ya da “Balıklı Çermik” adları ile de anılabilir. Kabuklu yaraları olan hastalar kendileri için ayrılmış olan havuzlara girerler. Bu havuzlardaki küçük balıklar yara kabuklarını yiyerek derhal iyileştirirler. Suyun da şifalı olması dolayısıyla bu yaralar bir daha çıkmaz. Kaplıca suyundan hem banyo hem de içme olarak yaralanılabilir. Cilt ve deri, romatizma, kadın hastalıkları ve böbrek kumu gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

BOLU KAPLICALARI
Bolu ili yakınlarında, Karacasu köyündedir. Bu kaplıcalar, tarih öncesi dönemlerden beri faaliyettedir. İki ayrı kaplıcadan oluşmaktadır. Kaplıca sularından, hem banyo hem içme hem de buğulama olarak yararlanılabilmektedir. Bu sularda en fazla kalsiyum sülfat vardır. Kaplıca bünyesinde oteller, banyolar ve fizik tedavi tesisleri bulunmaktadır. Bolu kaplıcaları banyo olarak,romatizma hastalıklarında, kadın hastalıklarında, buğulama yöntemi ile nefes darlığı kalp hastalıkları ve tansiyon düzenlemesinde, içme olarak ise karaciğer ve safrayolları, mide bağırsak hastalıklarında oldukça etkili bir tedavi sağlar.

ALANGÜLLÜ UZGUR KAPLICASI (AYDIN)
Aydın ilinin Germencik ilçesindedir. Ormanlık bir alandadır ve bu yüzden dinlenme yeri olarak da yararlanılır. 61 derece Sıcaklıkta olan su, birden çok kaynaktan çıkar. Bunların en önemlisi “kükürtlü” adı verilen kaynaktır. Su sıcaklığı fazla olduğu için dört havuzda toplanıp soğutulduktan sonra içine girilebilir. Sadece banyo olarak kullanılır. Romatizma, ağrılı hastalıklar ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca damar açıcı etkisi de vardır. Tesislerde iki adet otel ve pansiyonlar vardır.

ILGIN KAPLICALARI (KONYA)
Konya ili, Ilgın ilçesinin çok yakınlarındadır. Kaplıca, Roma devrinden beri insanlara şifa dağıtmaktadır. 42 derece sıcaklığı olan su, bol miktarda akarak çeşitli havuzlarda toplanır. Kaplıca bünyesinde çok sayıda otel, havuz ve özel yıkanma kabinleri bulunmaktadır. Tesislerin doğal olarak çok güzel bir mekanda bulunması, buranın aynı zamanda bir dinlenme tesisi olarak da kullanılmasını sağlar. Ilgın Kaplıcası suları ile banyo yapıldığında, romatizmal hastalıklar, felç, göz ağrıları, kadın hastalıkları, sinir, yorgunluk gibi rahatsızlıklara, içildiğinde ise, böbrek taşlarının düşürülmesine iyi geldiği bilinmektedir.

ÇUKUR (GÜROYMAK) KAPLICASI (BİTLİS)
Hem banyo hem de içme suyu olarak kullanılan bu suyun dağıttığı şifalar, birçok insan tarafından bilinmektedir. Bitlis’in Güroymak ilçesinin Çukur bucağındadır. Düzenlenen bir ankette, bu kaplıcayı daha çok, sigara kullanan insanların ziyaret ettiği görülmüştür. Suyun sıcaklığı 38 derece olduğu için banyosu çok keyiflidir. Bu su sadece içilerek fayda sağlamaktadır. Damar tıkanıklığı, sinirsel hastalıklar ve şeker hastalıklarında etkili olduğu bilinir. Bu kaplıcada konaklayabileceğiniz küçük evler bulunmaktadır. Bu da turistlerin yoğun ilgisine neden olmaktadır.

GECEK KAPLICASI
Afyon İzmir demiryolu üzerinde, Afyonkarahisar’a 18 Km. uzaklıktadır. Erkeklere ve kadınlara ayrı ayrı iki havuzu ve iki katlı bir oteli mevcuttur. Yaz aylarında dinlenme ve mesire yeri olarak da kullanılır. Sıcaklığı 45 derece olan kaplıcanın suyu, sodyum klorürlü ve bikarbanatlıdır. Uzun süren nezle, kronik boğaz iltihabı, astım gibi hastalıklarda faydalıdır. Banyosu, romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

AYDIN KAPLICALARI
Kent merkezinde, demiryolu üzerinde bulunan kaplıcalardan aynı zamanda dinlenme tesisi olarak da faydalanılır. İkisi kapalı biri açık üç havuzu vardır. Aydın Belediyesi tarafından işletilen kaplıca suları, sinirlilik, dimağ yorgunluğu, nekahat hallerinde faydalıdır.

GERMENCİK ÇAMUR KAPLICASI
Aydın ili, Germencik ilçesinin Çamköy köyündedir. Çok sayıda kaynak olmasına rağmen bunlardan iki tanesi kayda değerdir. Sert killi zeminden gelen bu suların oluşturduğu çamurlar ağrılı hastalara iyi gelmektedir. Tesislerde, havuzlar, banyolar ve otel vardır. 65 derece sıcaklıkta olan bu çamurlar, romatizma, nevralji, karaciğer, safrakesesi ve kadın hastalıklarının tedavisinde iyi sonuç verir.

KUŞADASI KAPLICASI
Aydın ilinin Kuşadası ilçesindedir. Kaplıcada üç adet kaynak yer almaktadır. Bu sular, radyoaktif özellik taşımakla birlikte, sıcaklıkları 23,5 ile 26 derece arasındadır. Kaplıcada yer alan havuzlarda uygulanan bir takım kürler, vücut ağrılarına iyi gelmektedir.

HAMAMÖZÜ KAPLICALARI
Kaplıcalar, çok eski tarihlerden beri işletilmektedir. Amasya’nın Hamamözü ilçesi yakınlarında Hamamözü vadisindedir. Hem içme hem de banyo olarak kullanılır. Su sıcaklığı 38 derecedir. Nevrit ve kadın hastalıklarına, ayrıca her türlü ağrıya iyi gelir. Kaplıcaların bünyesinde otel ve pansiyonlar bulunur

TEKGÖZ KÖPRÜ KAPLICASI
Kayseri ili, Kocasinan ilçesine bağlı Yemliha köyündedir. Kaplıca, iki kaynaktan oluşmaktadır. Bu kaynaklar üzerine birer tane hamam kurulmuştur. Ayrıca tesislerin bünyesinde bir de otel bulunmaktadır. 34 derece sıcaklığındaki su, romatizma, mafsal ağrıları, kadın hastalıklarında etkili sonuç vermektedir.
 Medikal Bilgi
 Sağlık
 Tıp Sözlüğü  Biyoloji Sözlüğü
 Ansiklopedi  İlaç Fiyatları
 Gebelik  Mineraller
 Cinsel Terimler Sözlüğü
 TUS Hakkında  Kaplıcalar
 Renk Körlüğü Testi  Full Text Dergiler
 Bebeğiniz Ne Zaman Doğacak ?
 Tahmini yumurtlama gününüzü hesaplayın
 Bebeğinizin boyunu hesaplayın
 İlk Yardım  Bebek İsimleri
İdeal Kilonuzu, Günlük Enerji İhtiyacınızı Öğrenin
 Zayıf mı? Şişman mı?  Kalori Tabloları
 Hastalıklar  Vitaminler
 İlaç Klavuzu  Aloe Vera
Vademecum (İlaç Bilgileri)  Şifalı Bitkiler
 Yazılar
 Medikal Kitap
Yayındaki Türkçe ve Yabancı Kitap Tanıtımları
 Medikal Anket
Hangi korunma yöntemini kullanıyorsunuz?

Prezarvatif
Spiral
Dışarı boşalma
Doğum kontrol hapı
 Rastgele 2 Kitap
Tavsiye


Hakkımızda | Reklam | Kullanım Şartları | Basında TurkMedikal.net | Webmasterlar İçin | İçerik Ortaklığı | İletişim | Vademecum (İlaç Bilgileri)
Aloe Vera | Üyelik | Dükkan | Kitaplar | Hastalıklar | İlk Yardım | Rehber | Nöbetçi Eczaneler | Sağlık Ansiklopedisi

TurkMedikal.NET bir ZA Host Web Hosting ve Zahmaci Web Tasarım Sitesidir
Dmoz Directory | Astroloji | Walpapers | Kumluca | Hastalıklar
Carpets and Rugs | Holy Books
Elmalı | Kemer | Korkuteli | Serik | Akseki